Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rio_de_Janeiro_(1865) Indentación_(programación) Revolucion_(album_de_Regresion) Inari_Vachs Ruil Urtica_dubia Richford Ruben_Selmán Fray_Juan_de_Santo_Matia Glen_Joseph_Power Rosso_corsa Iglesia_Greco-Catolica_Eslovaca Geranio_de_sangre Imperio_malí Getafe_C.F. Restaurador Municipio_de_Prairie_(condado_de_Jewell,_Kansas) Gaúcha Universidad_Nacional_de_Huancavelica Rev._Bot._Recueil_Mens. Rostro_(hueso_esfenoides) Municipio_de_Hilltown_(condado_de_Bucks,_Pensilvania) Galicos Insinuación_(derecho) Ganbare_Goemon:_Ebisumaru_Kiki_Ippatsu Río_Adérbiyevka Union_La_Calera Geochelone_elephantopus Religion_ortodoxa Freno_de_bicicleta George_Berkeley Robert_Diggs Rock_the_House Glucocorticoide Museo_André_Abbal Riba_roja_de_Turia_(Valencia) Reserva_marina_de_la_Isla_de_Lord_Howe S_W.A.T._(serie_de_televisión) Reina_Hispanoamericana_Argentina Funcion_zeta_de_Igusa Gladstone_(Dakota_del_Norte) Rote_Ruhrarmee Rio_de_los_Sauces Trofeo_Zamora Giovanni_Hidalgo Indice_bursatil UGC_70 Félix_de_Jesús_Rougier U_S_News_&_World_Report Gloria_Thomas_Sam Gastronomia_de_Hesse Roscelino_de_Compiègne Futbolistas_Real_Madrid Revolucion_Cultural SK_Tirana

html map