Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Charles_Philip_Wagner Vaiśia Wrestlemania_XV Zocalo_ibérico Cohn-Bendit Velo_d'Or_français Condado_de_Sclafani William_Henry_Gates Charleston_(Arkansas) Aberración_en_sistemas_ópticos Y_todo_sigue_Igual Conspiración_Crabchurch Aitareia Coeficiente_(matemática) Club_Deportivo_Bergara Wikipedia_en_esperanto Chile_Crece_Contigo Cocina_de_Taiwan Châteauvieux_les-Fossés Vergezac Aeropuerto_de_Broome Churrimana Vladimir_Mendelssohn Yamagata_Aritomo Vienne_la-Ville Wiccano Victoria_alada_de_samotracia Adercotrymidae Chilosimpliglottis Chevrolet_Tigra Vlajkovci Yokohama_(desambiguación) Chief_of_Hearts Abu_Abbas Chirostenotes Aegus_elegantulus Activia Alberto_José_Fanesi Ciudades_de_Guyana Villeneuve_sur-Vere Vasconcellea_cestriflora Venustiano_Carranza_(D_F.) Vilar_de_Lomba Alberto_Ángel Communaute_d'agglomération_Perpignan_Méditerranée Compuerta_tipo_tejado Columeliáceas Agricultura_Irrigada_Monzónica Cincha_(equitación) Agustín_Ezcurra Alberto_Terrones Wilmer_Santiago_Acasiete_Arialeda Xanthonia_intermedia Claudio_Guillén Agnes_De_Mille

html map