Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Petronà Pandanus_gambierensis Neobisium_tenuipalpe Organismos_procariota Orden_del_Infante_Don_Enrique Otatea Oratemnus_samoanus_whartoni Pacos_de_Brandão Myl Oraculo_de_delfos Pedernales_(ciudad) Pascual_Bravo_Sanfeliu Ni_Aurigae Población_de_Soto Pipino_III Perceval_o_el_cuento_del_Grial Periodicos_Asociados_Latinoamericanos Pleito_insular Placa_de_la_Pioneer Naciones_aborigenes Paul_Goldstein Paul_Di'Anno Persimón_japonés Pascal_Zuberbuhler Pabellón_Fuente_de_San_Luis Palla Numeral Paulo_Henrique_Ganso Ovaritis Papirondo Neopitagorismo Nova_(desambiguacion) Narciso_Bayon Néstor_Groppa Partido_de_las_Masas_de_Irán Pablo_Palitos_Seguer Pedro_Pinto_Rubianes Musikearte Pontevedra_Club_de_Fútbol Pepe_Mariño Organizacion_territorial_de_Pakistán Patrona_Principal_del_Archipiélago_Canario Organizacion_Nacional_de_Juventudes_Liberales Paraliochthonius_takashimai Parque_nacional_Cutervo Numero_de_Mersenne Ofrenda_floral_a_Sarmiento Operación_Milagro Niebla_de_guerra Nivel_físico Otto_Lasch Pioneer_DX Placa_d'Eivissa Nomi_Sunrider Palacio_de_la_Reina_de_Saba

html map