Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cebo Capilaria_negra Cantón_de_Descartes Centro_Europeo_del_Resistente_Deportado Carex_gracilis_var_strictifolia Brunhos Castillo_de_matrera Centro_comercial CF_La_Piedad C_M_Messiaen Beaver_Dam_(Wisconsin) Chantenay_Saint_Imbert Certificado_de_electricidad_renovable Cartago_Costa_Rica Boletín_Oficial_de_Navarra Capitania_de_Alagoas Broken_Arrow_(álbum_de_Neil_Young) Benito_Pérez_Jáuregui Barbus_callensis Castillo_y_Elejabeitia Bloqueo_contra_Cuba Cardenal_Hugolino Cerro_de_las_Ánimas Benevenuto_Augusto_Magalhaes_Taques Cassinetta_di_lugagnano Burkillanthus Bahréin_en_los_Juegos_Olímpicos Burning_in_the_Skies Best_of_B-Sides Cenotafio_de_Montreal Cancer_Prostata Batalla_de_mal_tiempo Campeonato_Mundial_de_Hockey_sobre_Hierba_de_2002 Bomberos_de_Barcelona Barchín_del_Hoyo_(Cuenca) Bombilla_(Lámpara_incandescente) Castel_del_Piano Cesar_Mendoza Bioarma Boca_(desambiguación) Bésame_(álbum) CUCBA Board_Game_Geek Buena_Vista_International Blackbyrds Capside_virica Batallon_Dimitrov Carlos_de_Andres Cesión_(traspaso) Bichon_boloñes Campeonato_Mundial_de_Tiro_con_Arco_en_Sala_de_2012 Birds_Anonymous Backlash Camara_de_Horus Cala_Major

html map