Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Condado_de_Jones_(Dakota_del_Sur) Consejo_Nacional_de_Investigaciones_Científicas_y_Tecnicas Colonización_española_de_America Colegio_de_San_Javier_(Cincinnati) Clan_Ó_Néill Aeródromo_de_Tablada West_Wyoming Chris_Meloni Virgilio_Ruiz_Fernández Viernes_13_(Remake) Comparación_de_procesadores_Intel Cleómenes_III Aereo_calafia Wolfgang_Dremmler Villiers_De_L'Isle_Adam Xiphophorus Yakima_(estado_de_Washington) Voto_programatico_(Colombia) Vila_Fria_(Viana_do_Castelo) Chehery Alappuzha Verso_y_recto Aguarras_simil Villa_carcina Ahtari Condado_de_McCormick_(Carolina_del_Sur) Colegio_de_Arqueólogos_de_Chile Condado_de_St._Francis_(Arkansas) Abies_lasiocarpa_subsp._arizonica Veneux_les_Sablons Agrostis_geniculata Zaraza Van_Cortlandt_Park_Calle_242_(IRT_Broadway–linea_de_la_7ª_Avenida) Abrazo_de_Acatempan WP:RD/OCT08 Clima_urbano Conmutador_(Mecanica_Cuantica) Abrahám_(nombre) Adalberto_Libera Vilcarán Aeropuerto_Internacional_José_María_Cordova Zwentendorf Compania_de_Comandos_601 Vardousia Alejandro_Baldú Vall_de_gallinera Yordi_Rosado Condado_de_atchison Víctor_Caamaño Abraham_sapien Al_Ahli_Manama Club_Atletico_Colegiales_(Concordia) Adenostyles_alpina_var._australis Vomeronasal Compuestos_orgánicos_persistentes

html map