Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iglesia_de_Ntra._Sra._de_los_Milagros Murallas_de_constantinopla Municipio_Andres_Bello_(Trujillo,_Venezuela) Giovanna_Paz Fructosa_1-fosfato Revolucion_científico-tecnológica Municipio_de_Cooper_(condado_de_Gentry,_Misuri) USB_Flash_Drive Gemma_Pasqual_i_Escribà Título_de_doctor Front_d'Alliberament_Català Municipio_de_Braggadocio_(condado_de_Pemiscot,_Misuri) Giardini_Ravino Iglesia_(edificio) Municipio_de_Deep_River Tú_a_Boston_y_yo_a_California Universidad_de_California_San_Diego Ricasuelda Fresnedillas Religiosas_ursulinas_de_la_unión_romana Iglesia_Nacional_de_Dinamarca Iglesia_de_San_Marcos_de_Jerez Ugny_l'Equipee Insight_(serie_de_televisión) Imperio_romano_de_Oriente Reino_Unido_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Roma_1960 Río_irawadi Gafanha_da_Encarnacao Fundacion_de_las_Cajas_de_Ahorros Trnovo Ganadería_de_toros_de_lidia_Roberto_Puga Ri¢hie_Ri¢h Rio_Grislin U_D_Merida Municipalidad_de_Pārgaujas Gecekondu Unión_para_la_Liberación_de_Ucrania Geografía_de_Miranda_de_Ebro Municipio_de_Sugar_Creek_(condado_de_Vigo,_Indiana) Rábano_silvestre Municipio_de_Washington_(condado_de_Black_Hawk,_Iowa) UPT Inauguración_presidencial_de_Lyndon_B._Johnson_en_1965 G.Forst. Río_de_los_ojos Gastronomia_de_Shanghai Municipio_6_(condado_de_Harper,_Kansas) Una_piedra_con_forma_de_riñon_que_se_desplaza_día_tras_día Gliese_552 Rosana_Simón_Álamo Union_del_Centro_Democratico Umanatha Rosinos_de_la_requejada Gobernacion_de_Ad_Dali' Ricardo_Ramón_López_Jordan

html map