Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Oxford_(condado_de_Tuscarawas,_Ohio) Geografía_historica Ruta_Estatal_de_Nevada_322 Reserva_Palmitera UCI_Oceania_Tour_2005 Ricardo_(rey) Iglesia_de_San_Martín_(desambiguación) Municipio_de_Pleasant_View_(condado_de_Cherokee,_Kansas) Indiscernibilidad_de_los_idénticos Municipio_de_Roaring_Creek Incursión_Doolittle Gobernación_de_Nabeul República_Unida_de_las_Suvadivas Trotzkismo Globo_de_Oro_a_la_nueva_estrella_del_año Gay_(Georgia) Futbolista_Checoslovaco_del_año Gao_Xingjian Tren_de_alta_velocidad_Hanoi_-_ciudad_Ho_Chi_Minh Incendio_del_reactor_de_Windscale Gautama_maharshi Iglesia_de_Santa_Mónica_(Minalin) Réquiem_de_Guerra U_S_Highway_119 Fun'ya_no_Yasuhide Río_Pegtymel Río_Gouët George_Engelmann Infobae_Diario Fuerza_Aérea_de_Turquía Germigny_des-Pres Germantown_(Ohio) Republicas_de_la_U.R.S.S Garofalo Gloria_Ana_Chevesich UnderOATH Giovanni_Pascoli Union_Deportiva_Valle_Frontera Rojina Urechis_chilensis Ronald_Robert_Williams Ruta_66_Records Reserva_natural_de_Cherniye_Zemli Trochamminida Rodrigo_Junqueira_dos_Reis_Santoro Iglesia_de_la_Candelaria_(Medellín) Municipio_de_Caledonia_(condado_de_Boone,_Illinois) Glucofilia Triple_Alianza Relación_ventilación-perfusión Uva_de_culebra Municipio_de_Ashland_(condado_de_Dodge,_Minnesota) Ignacio_Doménech_Puigcerdos Union_Sportive_de_Beau_Bassin_Rose_Hill Richard_Hendrix

html map