Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Salto_de_Bárcena Separacion_angular Sigras Suavizador_de_agua Saint_Cyr_en-Pail Síndrome_serotoninergico The_Butterfly_Effect Sitio_de_homínidos_fosiles_de_Sterkfontein_Swartkrans,_Kromdraai_y_sus_alrededores Tomás_Emilio_Díaz_González Taco_(San_Cristobal_de_La_Laguna) Sebastien_Vaillant Santa_Alfonsa_de_la_Inmaculada_Concepción Tony_Ryan Siarhey_Veremko Sebastian_Lorenzo Sistema_de_hombre_muerto Toma_de_Málaga_(713) Schomburgkia_rosea_var_schultzei Ses_Salines_d'Eivissa_i_Formentera Tetrapodomorpha Showtime_(álbum_de_Angel_y_Khriz) Tokaidō Saint-Privé Ted_Woolsey Sporting_de_Braga Teoría_del_color Sangre_y_vino Supercopa_de_rusia San_Felipe_de_Jesus_(municipio) Stacy_London San_Vital_de_Gaza Sastamala Theatre_des_vampires Spiringen Termas_de_Puyuhuapi Tio_Wily Santo_Anzà Sudáfrica_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_2004 Seseria Samuel_Banos_Cardín Segunda_expedicion_a_Kamchatka Stypandra_coarctata Segunda_Division_"B"_de_España_2009/10 Saqueo_de_Cordoba_en_1808 Torre_de_Vale_de_Todos Sonata_de_primavera_(novela_de_Valle-Inclán) Swindon_Robins Thundorf_i.UFr. Teatro_Municipal_de_Santiago Tovarochloa_peruviana Tabak_Toyok Salsola_bottae Tierra_de_la_Reina Tarachodes_rhodesicus The_Arcade_Fire

html map