Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cimbergo Comité_Científico_para_la_Investigación_en_la_Antártida Warren_Zide Colhua Agüelo Wólka_Kożuchowska Villa_Flor_Serrana Ximena_Londoño Wilton_Felder Aeropuerto_Internacional_de_Zaporizhia_Mokraya Consejo_Administrativo_para_la_Reforma Administracion_de_Aviacion_Civil_China Yungay_(Chile) Comercio_de_esclavos_del_Atlántico Y_diez_anos_van Construcciones_con_regla_y_compas Agana Vilar_de_Peregrinos Comillas_tipográficas Clausula_(musica) Aeropuerto_de_haifa Wagner_(Bahia) Zonitis_superba Zona_Libre_de_Caza_de_Cetáceos Abeja_Siciliana Colm_Meany Acoyte_(salta) Volkswagen_Golf_VII Yugoeslavo X-Men:_The_Official_Game Codonera Ventana_tectónica Vladímir_Mijailovich_Komarov Vegaquemada_(Leon) Computo Circa_Instans Yesukhei Valencia_Club_de_Fútbol_(sección_de_atletismo) Valverde_del_camino Aguino Aeropuerto_de_Palana Contrato_Dreyfus Vero_Salatic Coma_i_la_Pedra,_la Combate_de_Pangal ZnO Colmenarejo_(Madrid) Abono_mineral Acipenser_baerii Cintalapa_de_Figueroa Wagon_Master Vaccinium_uliginosum_var_salicinum Condado_de_Miami-Dade_(Florida) Aguaray Zona_de_medianías_(Canarias)

html map