Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vilanova_d'Alcolea_(Castellón) Academia_futbol Adam_de_Marisco Circulo_rojo_(serie_de_TV) Cihan_Unal Colegios_del_Mundo_Unido_Costa_Rica Aki Via_Colectora_Cuenca-Puerto_Inca Abell_1835_IR1916 William_Laws_Calley,_Jr. Zangherella Constantim_(Vila_Real) Clara_(Mirbeau) Constitución_(Buenos_Aires) Contencioso-Administrativa Alberto_Aguero Acolastus_cribripennis Alcedo_leucogaster_thomensis Yaxkukul Competencias_municipales_en_Espana Vy-le-Ferroux X_Batallón_de_Fortificación_de_la_Fuerza_Aérea Confederacion_Hidrográfica_del_Miño_Sil Circunvalacion_de_ávila Velo_d'Or_français Villalba_de_la_Loma_(Valladolid) Albert_Ketelbey Concurso_anual_de_edificios_artisticos_(Barcelona) Chiloschista Abdicaciones_de_bayona Albaña_(Gerona) Claudio_Mendoza Colegio_de_Químico-Farmaceuticos_de_Chile Vigor_Lamezia Aeropuerto_Comandante_FAP_Germán_Arias_Graziani Agustin Condecoración_de_la_República_Federal_Alemana Villabuena_(Leon) Charles_Fredricks Zion_(The_Matrix) Zimapania Constitucionalismo_espanol Zambullidor_menor Villers_Rotin Consejo_Nacional_de_la_Magistratura_(República_Dominicana) Yves_Mathurin_Marie_Tréaudet_de_Querbeuf Cirilización_Polivanov Academicheskaja_Dacha Conjuration_des_Égaux Vena_cutánea Yzosse Vista_panorámica Yuko_Hara Xenofoba Comite_de_la_Cuenca_Hidrografica_del_Río_San_Francisco

html map