Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Paraxenoda_mahsuri Nina_Silvano_de_Foderé Nikolsk Partido_Agrario_Español Nikolayevskaya_(desambiguacion) Napar_Buru_Batzar Poder_eclesiástico Partido_Unido_de_los_Trabajadores_de_Santa_Lucia Nervus_phrenicus News_Corp. Northrop Partido_de_pilar Pedro_De_Felipe Orden_de_los_carmelitas_descalzos Niwa_Nagashige Picea_obovata Parque_Nacional_Brindabella Olof_von_dalin Peña_Mira Neovison_vison Pintura_mexicana Phaius_leucophaeus Ophrys_dalmatica Nestor_(nombre_de_pila) Photostomias_atrox Médée_(Charpentier) Oksana Old_Vigilante Pares_y_Nines Nicolás_Repetto_(médico) Peter_Robinson Neurey_les_la_Demie Ophrys_sphegodes_subsp_passionis Pontificia_Real_y_Venerable_Cofradia_del_Santisimo_Cristo_de_la_Esperanza_y_Maria_Santísima_de_los_Dolores_y_del_Santo_Celo_por_la_Salvacion_de_las_Almas_(Murcia) Perussuomalaiset Parafestuca NGC_484 Pedro_Manjon_y_Fernández_de_Valdespino Nitrógeno14 Noedes Pitajava Oscar_Pérez_(alpinista) Pinheiro_Grande Paris-Roubaix_1989 Piano_pop Músculo_transverso_profundo_del_periné Organización_Libertad_y_Democracia_(OLD) Oriol_(desambiguación) Oreosedum_brevifolium Nirvana_sutra Papaver_kluanensis Nuestra_Señora_de_Lujan Potamogeton_fluitans_var._petiolatus Plowmania_nyctaginoides Organizacion_territorial_de_Andorra

html map